Elssegly - kutynak
A higgadt lgkr megteremtse legalbb olyan fontos, mint a gyorsasg!
Srlt vagy eszmletlen llat szlltsa:
A srlt kutyt fekv helyzetben, a lehet legkevesebb elmozdtssal helyezzk egy pokrcra, ennek segtsgvel kt ember viszonylag knnyen s az esetleges trtt csontok relatve kis elmozdtsval be tudja emelni az autba. A vezetn kvl lehetleg legyen mg egy szemly, aki csak a kutyra vigyz. A haraps megelzsre csak akkor kssk ssze a szjt vagy tegynk r szjkosarat, ha muszj, mert ez az esetleges hnysnl fulladst eredmnyezhet. Eszmletlen, mlyen alv kutya nyelvt oldalra ki kell hzni, nehogy megfulladjon.
Hnytats:
Ennek bevlt mdja, ha meleg, nagyon ss vizet (egy bgre meleg vzbe 2 evkanl s) itatunk vele – amit rthet okbl ltalban nem fogyaszt el nszntbl, teht az eljrs a kvetkez: ltalban kt ember szksges a vgrehajtshoz, mert szegny kutya nagyon tiltakozik. Ha res a gyomra, elszr pr falatot adni kell neki enni. Utna meg kell fogni a kutya sszezrt s felfele tartott pofjt s a szjzugnl bedugott nagy mret fecskendvel (vagy hossz csr tlcsr segtsgvel) oldalra betlteni a folyadkot olyan temben, ahogy nyeli. Ha nem nyeli le, az orrt kell befogni – erre sztnsen nyel egyet. Legalbb fl - egy deci ss melegvizet kell ’beletlteni’ az els eredmny ’megjelenshez’, amit szksg esetn ismtelni kell, amg ki nem hnyja a lenyelt trgyat vagy teljesen ki nem rl a gyomra. (A hnyadkot tvizsglva ellenrizni kell, hogy valban tvozott-e az idegen test!) Nem szabad megsajnlni a rmlten tiltakoz ldozatot, hanem kemnyen tartani kell – ez mg mindig jobb s biztonsgosabb, mint egy gyomor vagy blmtt!
1. Mrgezsek
- Patkny- vagy egrmrgek. Ezek ltalban kumarinszrmazkok, amelyek vralvadsgtl hatsak. Kellemes zek, ezrt a kutyk szvesen fogyasztanak bellk akr nagyobb mennyisget is. Ha szrevettk, hogy a kutya belenyalt, beleevett a szerbe, azonnal hnytatni kell, majd orvoshoz vinni, hogy az ellenanyagot (K-vitamin) mielbb megkaphassa.
Az els tnetek a mreg felvtelt kveten 18-24 ra mlva jelentkezhetnek, de az is elfordul, hogy csak napok mlva mutatkoznak. Az llat bgyadt, tvgytalan, sokat fekszik, hmrsklete normlis. Lthat nylkahrtyi elszr spadtak, ksbb porcelnfehrek, egy vagy tbb testnylsbl vr szivrog, a tdbe kerlt vrtl khghet, ezzel tvesen megfzst juttatva gazdja eszbe. A betegsget idben felismerve – igaz, sokig tartan, de - jl kezelhet.
- Fagyll folyadk (etilnglikol) mrgezs: sajnos gyakran fordul el, hogy a feleltlenl trolt szerbe a kutya belenyal vagy beleiszik.
Sajtos kezelst ignyel, amit haladktalanul el kell kezdeni, mert ltalban az llatorvosi beavatkozs mr ks.
A mreggel val rintkezs utn azonnal meg kell hnytatni a kutyt. (Ha mr egy kis id eltelt a mreg felvteltl, ennek nincs rtelme.) Utna kt napig folyamatosan alkoholt (valamilyen tmny italt – plinkt, konyakot) kell adni a kutynak, annyit, hogy rszeg legyen! Ez megvdi a szervezett az etilnglikol kros bomlstermktl, ezrt nem lesz beteg (legfeljebb msnapos), ellenkez esetben azonban napokon bell heveny veseelgtelensg tnetei kztt elpusztul. Ez hzilag ilyen hossz ideig nem valsthat meg, gy a kezdeti, azonnali 'alkoholdzis' beadsa utn vigyk llatklinikba, ahol jjel-nappal intenzven kezelik, az alkoholt folyamatosan, infziban adagolva.
- Mar hats, savas vagy lgos folyadkok, tiszttszerek:
Ebben az esetben nem szabad hnytatni, hanem azonnal nagy mennyisg tejet, tojsfehrjt vagy egyb folyadkot kell itatni a srlttel, hogy vdje a gyomrot s felhguljon a veszlyes anyag, ezutn azonnal llatorvoshoz kell szlltani.
- Gygyszerek: azonnal hnytatni kell, s utna azonnal llatorvoshoz vinni.
- Szappan (frd s mosogatszerek). A kutyk valamilyen rejtlyes ok miatt szeretik a szappant megenni. Szerencsre kis mennyisgben nem rt, legfeljebb hasmenst kap tle. Nagyobb mennyisg elfogyasztsa (tbb szappan) utn rdemes meghnytatni.
A felhgtott felmos vagy mosogatszeres vztl (a szoksos hzi felhasznlsi tmnysgben) nem lesz baja.
Minden mrgezses esetben az anyag csomagolst, ha ez nincs meg, a maradkot vigyk magunkkal az orvoshoz, hogy biztonsgosan be tudja azt azonostani!
2. Idegen test lenyelse
Errl mr volt sz a tpllssal foglalkoz fejezetben. Teend: azonnal hnytatni. A hnytats mg a trgy lenyelse utn nhny rval is eredmnyes lehet, de jobb s biztonsgosabb mielbb tlesni rajta.
3. Vrzs-csillapts
Az ersen vrz kutyt lehetleg le kell fektetni. A vrz testrszt a szv skjtl felemelve mr mrskldhet a vrzs.
A hajszleres vrzs
Felletes brsebek (horzsolsok) tipikus vrzse. Vkonyan szivrg piros vrzs lthat.
– Elltsa: krnyki szr lenyrsa, ferttlents (pl. Betadine oldattal), steril fedkts egy-kt napra.
A visszeres (gyjteres, viveres, vns) vrzs
Br alatti vagy mlyebben elhelyezked, megsrlt vnbl szrmaz vrzs. A vr egyenletes folyssal, a megsrlt r nagysgtl fgg intenzitssal tvozik a sebbl, szne vrs.
- Ideiglenes ellts: nyomkts. Ksztse: a sebre gzlapot, erre kemnyre gyrt gzgombcot vagy kibontatlan plyatekercset helyeznk, s szoros, krkrs plyamenetekkel a vrz sebre nyomjuk. (Ezzel sszenyomjuk a megsrlt vnt.) Utna kslekeds nlkl llatklinikba kell szlltani a kutyt.
Kln kell megemlteni a nyak terletn keletkezett - nagy vnkbl szrmaz - vrzst: kibontunk egy steril gyorsktz plyt a paprcsomagolsbl, sszetekert llapotban egyik vgnek sterilitst megrizve a sebbe nyomjuk s gy tartjuk sszenyomott llapotban a srlt vnt mindaddig, amg szaksegtsg rkezik, vagy bernk a klinikra.
Az teres (artris) vrzs
A megsrlt trbl a szv ritmusnak megfelel temben, lktetve tvozik a nagy nyoms, lnkpiros szn vr. Rvid id alatt jelents lehet a vrvesztesg, ezrt gyorsan kell cselekedni!
Nagy tmrj artria (nyakon, hnaljban, felkaron, combon, trdhajlatban, lbszron) srlsekor a gyors s nagy vrveszts miatt a srlt kezdetben szdl, elgyengl, nylkahrtyi feltnen spadtak, majd eszmlett veszti.
- Ideiglenes ellts: teres (artris) nyomkts. Amennyiben vgtagon szleljk az teres vrzst, a fekv kutya vrz vgtagjt felemeljk. A megsrlt artria szvhez kzelebb es p szakaszt igyeksznk a krnyezetben lv csonthoz nyomni, s ily mdon csillaptani a vrzst.
Az teres nyomkts ksztse: a steril gzlapot (ha kell, tbb rtegben) benyomkodjuk a sebbe (kitamponljuk azt). - Erre helyeznk egy jabb steril gzlapot, majd egy kibontatlan gzhengert. - Ezutn szoros, krkrs plyamenetekkel a nyomprnt a sebre szortjuk.
Az tvrzett ktst lebontani nem szabad, hanem jabb nyomprnt felhelyezve ismt tktjk a terletet.
A lehet leggyorsabban llatklinikra kell szlltani, fekv helyzetben, a nyomkts folyamatos ellenrzsvel.
Krkrs leszortst (szort krlktst) alkalmazni tilos, mert az egsz vgtagot kirekeszti a keringsbl s a leszorts helyn durvn roncsolva az ereket, az idegeket, az izomszvetet maradand krosods idzhet el.
4. Seb-ellts ltalnos szablyai
Fontos teendk:
- a seb krnykrl a szr lenyrsa,
- azonnali Betadine-os sebtisztts (az elrt 10 %-os hgtsban, gyakorlatban egy pohr vzbe annyi Betadine-t kell nteni, hogy Cola szne legyen),
- a seb mlysgnek ellenrzse (mly seb esetn az llat aznapi llatorvoshoz szlltsa)
- mull-lapbl, gzbl s vattbl ktst ksztse, mely a vrzst csillaptja.
- Slyos esetben llatorvoshoz szllts
- Annak megakadlyozsa, hogy a kutya nyalja a sebet vagy a ktst.
A ktsnl figyeljnk, hogy vatta a sebbe ne ragadjon, s naponta ktzzk t (jabb Betadine-os ferttlentst kveten), mg meg nem gygyul. Krmvirg kenccsel el lehet segteni a hmosodst. Mg a viszonylag kis srlst is rdemes bektni, hogy a kutya ne tudja nyalni a sebet, mert attl biztos elfertzdik.
A komolyabb, teht mlyebb vagy nagyobb sebeket, ideiglenes bektzs utn rdemes llatorvosnak megmutatni. Az elsdleges sebellts utn, az orvos utastsait kvetve ltalban otthon ktzzk majd tovbb, gygyulsig.
A fej, a fl srlsei nagyon ersen vreznek, ezrt komolynak tnnek, de jl gygyulnak, ezrt tlzott ijedtsgre nincs ok. Nagyon kellemetlenek (a gazdnak), mert a legkisebb seb is ltvnyos vrfrdt tud produklni krnyezetben. Nem kell megijedni, hanem el kell ltni, s be kell ktni a sebet az ltalnos szablyok szerint, s a ktst fixlni kell, hogy le ne cssszon.
Farok ktzsre nekem az vlt be, ha az egszet bektm fggetlenl attl, hogy csak a vge sebes, ragasztszalaggal ersen rgztve, s a ktst tzel-nadrghoz (vagy ahhoz hasonlhoz) is rgztem. (Az eredmny igen ltvnyos, a gyantlan szemll minimum autbaleset ldozatnak hiszi kutynkat, derkig bektzve!)
A srlt fl ktzse (ha a fl-lemez als rsze vrzik): sebkezels, ferttlents utn mull-lappal vastagon befedjk a srlst, ragasztszalaggal rgztjk, majd az egsz flet gondosan felcsavarjuk, mint egy palacsintt, s az gy nyert tekercset csinosan s tbb irnybl a fejtetre ragasztjuk, gy, hogy a halljrat szabadon legyen (klnben knnyen begyullad). A vgn a ltvny krptolni fog fradozsunkrt… Nhny nap alatt beheged annyira a seb, hogy mr nem kezd jra vrezni minden egyes fejrzs utn.
A kutya tktzsekor is a nyugalom, hatrozottsg s szigor legyen az alaphangulat. Lehetleg segtsg nlkl, vagy egy gyes, fegyelmezett segtvel oldja meg a gazda a feladatot, mindent elre a keze gybe ksztve. Minl nagyobb a felhajts, az elkszlet, okos kutynk annl hamarabb felfedezi, hogy valami galdsg kszl, s eleve fl, vdekezni prbl.
5. Sokk
Sokkrl beszlnk, amikor a vrkerings valamilyen fizikai vagy pszichikai inger hatsra hevenyen sszeomlik, szablyozsa zavart szenved.
Sajnos a magyar vizsla viszonylag knnyen kap sokkot, akr egy kifejezetten nagy ts, leess, stb. hatsra. (Pldul az egyik kanomat megrgta egy l, s ezutn kerlt sokkos llapotba. Egybknt borda-repedssel megszta az affrt.)
Tnetei: A kutya zavart, bgyadtabb a szoksosnl, szltsra lassan, bizonytalanul reagl. Mozgsa lass, bizonytalan, lthat nylkahrtyi vilgosak, slyos esetben porcelnfehrek. ltalban zavart, rszegsghez hasonl llapotban van, tudata nem p.
Tennivalk: nyugodt krlmnyek kztt, de azonnal, kslekeds nlkl llatorvoshoz szlltani, ellenkez esetben az llat - akr banlis okbl is - elpusztulhat. Ha a kutya kbult, zavart, vagy eszmletlen, akkor fektessk le, nyugtassuk-csittsuk, s gy szlltsuk azonnal orvoshoz.
6. Hguta:
Amint felfedezzk a nylz, izgatott, vagy tmolyg, kbult, esetleg eszmlett vesztett, vagy grcsl llatot: azonnal hideg folyvz al dugjuk, fejt-testt locsoljuk, akr 10 percig is, mg a tnetek enyhlnek. Slyosabb esetekben, amikor a kutya eszmlett vesztette vagy grcslt, hts utn azonnal llatorvoshoz kell vinni, mert letkiltsai nagyon rosszak.
7. Ha az addig egszsges, tnetmentes kutya flretartja vagy folyamatosan rzza a fejt, kaparja a pofjt, flt, nyitva tartja szjt:
Gyakori ok, hogy valami (csontszilnk, fadarab, stb.) megakadt a szjban, fogai kztt vagy a torkban. A szjreg tzetes tvizsglsval felfedezhet a beszorult dolog. vatosan tvoltsuk el, az als llkapcsot msik keznkkel tfogva s a brt a fogak kz nyomva, ezzel a szjat nyitva tartva, nehogy a segt ember is srltt vljon!
Ha ilyent nem tallunk, vagy a kutya hirtelen elkezd folyamatosan prszklni, az orrvladk kiss vres: valsznleg toklsz kerlt flbe vagy orrba. (Erre fleg nyr elejn s vgn kell gondolni vadszkutyk esetben.) Ne foglalkozzunk a keressvel, mert ennek eltvoltshoz specilis eszkz kell, teht a teend: llatorvoshoz szllts, aki majd – szksg esetn bdtsban – tvizsglja az orr- s halljratokat s kiveszi a befrdott toklszt.
|