TEENDŐK BOLHÁSSÁK ESETÉN Egyes Vizslán már egy két bolha is kiválthat olyan allergiás reakciót, ami bolhaekcémához vezet. Ennek tünetei: a helyi pörkösödő bőrgyulladás akár tenyérnyi felületeken, bő sebváladékozás kiséretében. Itt már elegendő a bolhák kiirtása, mert magát az ekcémát is kezelni, ami az állatorvos területe. A bolha kiirtása hosszú feladat, mert ez az élősködő akár három-négy hónapot is kibír vérszívás nélkül. Ezért hetekig kell alkalmoznunk a bolhaellenes hintőporral való bedörzsölést. De be kell szórnunk a kutya fekhelyét is, és viselnie kell a bolhanyakörvet.
TEENDŐK KULLANCS ESETÉN Ezek a vérszívó élősködők egyaránt megtalálhatók erdőkben, parkokban és akár a kertünkben is. Egyes fajtája az emberben vírusos agyhártyagyulladást okoz. A szőr közé kerülve megkeresi a legmegfelelőbb helyet a vérszivásra, majd fejrészével behatol a bőrbe ami fájdalmat nem okoz, mert nyála fájdalomcsillapítót és érzéstelenítőanyagokat tartalmaz. Rendszerint csak akkor tűnik szembe,amikor elérte a 0,5-1 cm nagyságot. Eltávolítása nem ördöngösség. Első lépés elbódítani vagy megölni a kullancsot alkohollal vagy más rovarölő szerrel. Az elernyedt kullancsot kezünkkel vagy csipesszelmegfogva enyhe húzással vagy csavarással könnyen ki tudjuk fordítani a bőrből. Mindig meg kell győződnünk, hogy a kullancs feje nem szakadt-e bele a bőrbe, mert azt csak az állatorvos tudja eltávolítani. A csípés helyét fertőtlenítőoldattal kenjük be.
KAROMVÁGÁS A karom szaruhártyája túlnövekedhet főleg lakásban tartott kutyáknál. Ilyen esetben beszakadhat, berepedhet, de az ujj deformitását is okozhatja, amijárási képtelenséghez is vezethet. A túlnőtt karmot minden esetben le kell vágni. Erre a célra kapható speciális olló az állatgyógyászati boltokban, kisállat-kereskedésekben kapható. Nagyon kíméletesen, kis részek eltávolításával haladjunk a karomágy felé, mert az eleven rész bevágásával fájdalmat és vérzést okozunk, amivel a kutya bizalmát is elveszthetjük. Meg kell említeni az el nem távolított farkaskarom túlnövekedését is. Ennek szaruja egyáltalán nem kopik, könnyen belenőhet a bőrbe, állandó fájdalmat és sántaságot okozhat, ezért fontos időnként nagyságát ellenőrizni és megfelelő méretűre vágni. Ha a karomvágásnál bizonytalanok vagyunk, érdemes kutyakozmetikushoz fordulni.
FOGÁPOLÁS A kiskutyák fogatlanul jönnek világra, majd négy-öt hetes korra kinő mind a 28 tejfoguk. Körülbelül négy hónapos korban kezdődik el a fogváltás, s hét hónapos korra nő ki a maradék 42 maradandó fog. Az egészséges fog az életbenmaradás, táplálékszerzés legfontosabb fegyvere, ezért a nem megfelelő fogazatú kutyát kizárják a tenyésztésből, hogy azt ne örökíthesse tovább. A fogak épségét úgy tarthatjuk fent, ha a táplálék szétdarabolását a kutya végzi el, hisz a természetben sem kockázzák fel a finom falatokat, és erre a célra van erős rágóizma és foga. Kellemes szórakozás és hasznos a fogaknak a műcsont rágása, amivel kedvencünk fogazatának erősségét javíthatjuk, de erre a célra alkalmas a puha fa rágása is, amit sokszor a kutyák maguktól is megtesznek. A fogínysorvadás és a fogkőképződés az idősöső kutyák egyik elkerülhetetlen gondja, amit az erős szájszag még tovább nehezít, és megoldása mindenképp állatorvosi feladat. Hasonlóképpen a hiányos fogazat pótlása is, mert a táplálék kellő rágás hiányában gyomor és más emésztési problémákat vonhat maga után.
VÉGBÉLTÁJI MIRIGYEK A végbélnyílás két szélén helyeszkedik el, és pár csepp váladék - ami a kutyák egymás közti megkülönböztetését szolgálja - normálisan a székletürítéssel együtt távozik. Ha a végbéltáji, más néven bűzmirigy szabályos működése elakad, a kivezetőcsőből a felgyülemlett sűrű váladék nem tud kiürülni, ami a végbéltájék gyulladását okozza. Ennek fő tünete a kutya szánkázása és a végbélnyílás nyalogatása, melynek környéke piros, duzzadt, vérbő, nyomásra érzékeny. A bűzmirigy állapotát időközönként ellenőrizni kell. A farok felemelésével, vattapamacs segítségével a végbélnyílást fogjuk hüvelyk- és mutatóujjunk közé, és enyhe nyomással, valamint húzással a mirigy tartalmát kiüríthetjük. Sikertelen próbálkozás után forduljon állatorvoshoz. |