TEENDK BOLHSSK ESETN Egyes Vizsln mr egy kt bolha is kivlthat olyan allergis reakcit, ami bolhaekcmhoz vezet. Ennek tnetei: a helyi prksd brgyullads akr tenyrnyi felleteken, b sebvladkozs kisretben. Itt mr elegend a bolhk kiirtsa, mert magt az ekcmt is kezelni, ami az llatorvos terlete. A bolha kiirtsa hossz feladat, mert ez az lskd akr hrom-ngy hnapot is kibr vrszvs nlkl. Ezrt hetekig kell alkalmoznunk a bolhaellenes hintporral val bedrzslst. De be kell szrnunk a kutya fekhelyt is, s viselnie kell a bolhanyakrvet.
TEENDK KULLANCS ESETN Ezek a vrszv lskdk egyarnt megtallhatk erdkben, parkokban s akr a kertnkben is. Egyes fajtja az emberben vrusos agyhrtyagyulladst okoz. A szr kz kerlve megkeresi a legmegfelelbb helyet a vrszivsra, majd fejrszvel behatol a brbe ami fjdalmat nem okoz, mert nyla fjdalomcsillaptt s rzstelentanyagokat tartalmaz. Rendszerint csak akkor tnik szembe,amikor elrte a 0,5-1 cm nagysgot. Eltvoltsa nem rdngssg. Els lps elbdtani vagy meglni a kullancsot alkohollal vagy ms rovarl szerrel. Az elernyedt kullancsot keznkkel vagy csipesszelmegfogva enyhe hzssal vagy csavarssal knnyen ki tudjuk fordtani a brbl. Mindig meg kell gyzdnnk, hogy a kullancs feje nem szakadt-e bele a brbe, mert azt csak az llatorvos tudja eltvoltani. A csps helyt ferttlentoldattal kenjk be.
KAROMVGS A karom szaruhrtyja tlnvekedhet fleg laksban tartott kutyknl. Ilyen esetben beszakadhat, berepedhet, de az ujj deformitst is okozhatja, amijrsi kptelensghez is vezethet. A tlntt karmot minden esetben le kell vgni. Erre a clra kaphat specilis oll az llatgygyszati boltokban, kisllat-kereskedsekben kaphat. Nagyon kmletesen, kis rszek eltvoltsval haladjunk a karomgy fel, mert az eleven rsz bevgsval fjdalmat s vrzst okozunk, amivel a kutya bizalmt is elveszthetjk. Meg kell emlteni az el nem tvoltott farkaskarom tlnvekedst is. Ennek szaruja egyltaln nem kopik, knnyen belenhet a brbe, lland fjdalmat s sntasgot okozhat, ezrt fontos idnknt nagysgt ellenrizni s megfelel mretre vgni. Ha a karomvgsnl bizonytalanok vagyunk, rdemes kutyakozmetikushoz fordulni.
FOGPOLS A kiskutyk fogatlanul jnnek vilgra, majd ngy-t hetes korra kin mind a 28 tejfoguk. Krlbell ngy hnapos korban kezddik el a fogvlts, s ht hnapos korra n ki a maradk 42 maradand fog. Az egszsges fog az letbenmarads, tpllkszerzs legfontosabb fegyvere, ezrt a nem megfelel fogazat kutyt kizrjk a tenysztsbl, hogy azt ne rkthesse tovbb. A fogak psgt gy tarthatjuk fent, ha a tpllk sztdarabolst a kutya vgzi el, hisz a termszetben sem kockzzk fel a finom falatokat, s erre a clra van ers rgizma s foga. Kellemes szrakozs s hasznos a fogaknak a mcsont rgsa, amivel kedvencnk fogazatnak erssgt javthatjuk, de erre a clra alkalmas a puha fa rgsa is, amit sokszor a kutyk maguktl is megtesznek. A fognysorvads s a fogkkpzds az idss kutyk egyik elkerlhetetlen gondja, amit az ers szjszag mg tovbb nehezt, s megoldsa mindenkpp llatorvosi feladat. Hasonlkppen a hinyos fogazat ptlsa is, mert a tpllk kell rgs hinyban gyomor s ms emsztsi problmkat vonhat maga utn.
VGBLTJI MIRIGYEK A vgblnyls kt szln helyeszkedik el, s pr csepp vladk - ami a kutyk egyms kzti megklnbztetst szolglja - normlisan a szkletrtssel egytt tvozik. Ha a vgbltji, ms nven bzmirigy szablyos mkdse elakad, a kivezetcsbl a felgylemlett sr vladk nem tud kirlni, ami a vgbltjk gyulladst okozza. Ennek f tnete a kutya sznkzsa s a vgblnyls nyalogatsa, melynek krnyke piros, duzzadt, vrb, nyomsra rzkeny. A bzmirigy llapott idkznknt ellenrizni kell. A farok felemelsvel, vattapamacs segtsgvel a vgblnylst fogjuk hvelyk- s mutatujjunk kz, s enyhe nyomssal, valamint hzssal a mirigy tartalmt kirthetjk. Sikertelen prblkozs utn forduljon llatorvoshoz. |