Magyar Vizsla
a hasznlati vadszkutya
Magyar Vizsla kialalkulsa
A vadszebek kialakulsa az sember fejldsvel egyttjr jelensg volt. A vadszati eszkzk fejlesztsvel, j s j vadszati mdok, ezzel prhuzamosan j vadszkutya fajtk alakultak ki, elssorban a szelekcis tevkenysg hatsra. A lfegyver vadszatban trtn alkalmazsa dnten hatott olyan ebek kitenysztsre, amelyek messzirl kpesek jelezni a vad jelenltt. Teszi ezt „vadmeglls”-sal, a vadat nem ûzik, hanem bevrjk a vadszt, aki felrebbenti vagy kiugrasztja a rejtz szrnyas vagy szrms llatokat. Ezeket a vadszebeket illetjk a vizsla gyûjtnvvel. A vizslk a kzpkor vgn alakultak ki. A nyugat-eurpai vizslk tbbsge spanyol eredetû. A magyar vizsla ettl eltren rszben a trk srga vadszebre, rszben a mr nem ltez srga pannon kop skre vezethet vissza. Kt szrvltozatban tenysztik. A rgebbi a rvidszr a kzelmltban tenysztett s elfogadsra kerl fajta a drtszrû magyar vizsla.
.A rvidszrû magyar vizsla cltudatos tenysztsvel Zay fnemesi csald a Felvidken Trencsn megyei birtokn kezdett foglalkozni az 1700-as vek elejn. A XIX. szzad vgn az si srga vizsla llomny nhny pldnyra szûklt, ksznheten elssorban a divat ltal felkapott fajtk irnti keresletnek. Ekkor kerlt – szinte trvnyszerûen – a tenysztsbe az idegen vr, amit az angol pointer s a nmet rvidszrû vizsla kpviselt. 1917-ben kezdtk meg az ideiglenes trzsknyvezst, 1928-ban ksztettk el a fajtalerst s 1935-ben ismerte el a Nemzetkzi Szvetsg (FCI) nll fajtaknt. A drtszrû magyar vizsla tenysztsnek gondolata az 1920-as vekre tehet. A fajta kialaktshoz a drtszrû nmet vizslt s a spontn szletett hosszabb szrû (rvidszrû alombl) magyar vizsla egyedeket hasznltk. Hosszas, viszontagsgos tenyszti munka eredmnyeknt a fajta 1965–66-ban stabilizldott, az FCI nll fajtaknt, nemzetkzileg is elismerte. Azta nem tl nagy populcija a gyakorlati vadszatokon eredmnyesen hasznlhat. Npszerû a klhoni vadszok kztt is
Vadszat Magyar Vizslval
A II. vilghbor eltti idszakban a vadszati szakaszok tbbsge az egyni vadszatra alapozdott. Ennek megfelelen alaktottk, tenysztettk a magyar vizsla llomnyt is. A vilghbort kveten gykeres trsadalmi rendszervlts eredmnyeknt a vadszat is tszervezsre kerlt. Az aprvad vadszatra szinte kizrlag trsas vadszati mdokkal vadszhat, mg napjaikban is. E vltozst a vadszkutysok nem kvettk. A vadszati alkalmassg elbrlsa tovbbra is az egyni vadszatra pl vadszati kikpzsre alapozdott. Ennek kvetkezmnye, hogy gyakran hallhatjuk azon megfogalmazst, hogy a trsas vadszat rontja a vadszkutyk munkjt, nem val oda a vizsla. Ez termszetesen nem gy van. Az j kvetelmnyekhez kell alaktani a vadszkutyk munkjt, rtelemszerûen felksztsket is, mint ahogy tettk ezt hossz idn keresztl. Korai seink is!
Vizsls vadszat a gyakorlatban
Vegyk sorra milyen vadszati mdok s vadfajok vadszatnl alkalmazhat a magyar vizsla, ez a ragyog mindenes vizsla. Egyni vadszatok: regi nyl egyni vadszata trtnhet lesbl, cserkelve s ugrasztva (vadszgrnnyel). Cserkelsnl van jelentsge a j vizslnak. J szlben keres vizsla „llssal” felhvja a vadsz figyelmt a vad jelenltre. A kell tvolsgbl jelz vizsla eltereli a vadszrl a vad figyelmt. gy mdja van a vadsznak a lvsre felkszlni: ezzel vadszata eredmnyesebb lehet. Nem ritka, hogy a megltt regi nyl gy be tudja magt „rgni” a sûrûbe, hogy az elejt soha nem talln meg j vizsla nlkl.
Balkni gerle, rvs galamb vadszata napkzben cserkelve a vzpartok mentn lv napraforg tblk szlein, vagy a tarlk mentn, fasorokban lehet sikeres. A les vadszatra reggel s ks dlutn van lehetsg, amikor megindul a „hzs”. Megfelel takarsban – a hvs irnyban – komoly tertkre szmthat a vadsz. Itt a vizsla feladata a ltt szrnyasok sszeszedse. Nlkle a ltt vad tizede sem kerl tertkre. Erdei szalonka vadszata csak „hzson” engedlyezett, ami a hajnali derengskor s az esti alkonyatkor, igen rvid ideig tart. A leshelynkn a vizsla mozdulatlan lsre vagy fekvsre van krhoztatva. A lvilg hatrn leadott lvskor, a lees szalonka megtallsa nem ritkn – vizsla nlkl – szinte remnytelen. A j magyar vizsla „egytt l” a vadsszal s megfesztett figyelemmel kmleli az erdszli fk feletti gboltot. Sokszor elbb veszi szre a kzeled madarakat mint gazdja, amire viselkedsvel felhvja a vadsz figyelmt. A ltt vad keressre csak parancsra indulhat. Ilyenkor nagy szolglatot tesz a vad felszedsvel s elhozsval. Vzi vad vadszata: Egyni formban. Rceflkre s ldra vadsznak lesbl, les gdrbl, hzson, taposssal s csnakbl. A ltt, illetve sebzett vzi vad zme vzbe vagy a vz szlt vez ndas, ssos parti rszre esik. Ezek megtallsa vizsla nlkl remnytelen. Hvson s lesen a vizslnak mozdulatlanul a vadsz mellett, helyben kell maradnia. A lvst kveten csak parancsra mehet a vad felkutatsra s elhozsra. Ellenkez esetben elronthatja a vadszat htralev rszt. A sebzett vadat – vzen vagy szrazon – a htrahagyott nyomon kvetnie kell. Amennyiben megfogni nem tudja, kitartan ldzze mindaddig, amg az lvsre nem kerl, illetve ms parancsot nem kap.
„Taposst”, vagy keresvadszatot tocsogs, vizenys rszeken, patakok mentn clszerû vgezni. Itt a keresssel tûnik ki a vizslnk. Kvnatos a puska alatti kajtats, a vzen tallt vad felrebbentse anlkl, hogy stabilan lln a rct, szrcst, vagy egyb vzi vadat. A lvs utn parancsra megkeresse s apportrozza a ltt vadat, ha sebzett kvetni a nyomt. A csnakos vadszatnl gy kell helyet biztostani a kutynak, hogy ne veszlyeztesse az esetleges mozgsval a vadszt s a lvs biztonsgt. Ugyanakkor a csnakbl parancsra trtn kiugrsban a vizsla ne legyen gtolva, ugyanis a ltt vadat gy mdon kell begyûjtenie. A vzben irnythatnak kell lennie. Sebzett vzi vad esetn feladata a „spron” (vzen hagyott szagnyomon) val kvets, majd utolrve a vad megfogsa s elhozsa. Hideg idben a munka vgeztvel a gazda ktelessge a vizsla szrazra trlse s vdett helyre ttele. Krtkony vadfajok vadszata A mindenes vizsla feladatai kr tartozik minden olyan munka, amivel a vadszat sorn tallkozhat. Elssorban a hivatsos vadszok kezben lv vizslktl elvrhat a krtkony vad apasztshoz szksges kemny, j vizslamunka. Termszetesen erre kln oktatni szksges az ebet s lland gyakorlsra van szksge.
Trsas vadszatok
Elssorban a fcn keres- s hajtvadszati mdokat kell kiemelni. A keresvadszat (4–5 vadsszal) kzelti meg legjobban a klasszikus vizslzst. A kis ltszm vadsz eltt dolgozik egy, vagy nhny kutya, j szllel. A vizslk egymst nem zavarhatjk s mindenkor „puska alatt” keressenek. A vadat ll vizsla lttn a mellette dolgoz kutya „szekundl” neki. A ltt, illetve sebzett vadat fel kell kutatni, s tertkre kell hozni. Ma a vadszatok jelents rsze hajtvadszat, ahol a vizsltl a kapats s a lvs utni munka vrhat el, a hajtsban. A lllsban dolgoz vizsla a gazda mellett fekszik vagy l. Onnan csak parancsra kelhet fel! Az es fcn irnt ltszlagos kzmbssget kell tanstania. Parancsra a vadszat kzben, illetve vgeztvel a llls krnykrl a ltt fcn keresse s sszeszedse a feladata.
A vizsla munkja jelentsen nveli a vadszat gazdasgossgt. Azonban egy fegyelmezetlen kutya a vadszat sikert gy erklcsileg, mint gazdasgilag tnkreteheti. Nyl vadszat Legjellemzbb vadszati mdok az „U”-hajts, krvadszat s a rhajts, ritkbban a keresvadszat. A vizslval szemben tmasztott kvetelmny szinte azonos a fcnvadszatnl emltettekkel. Hangslyozottan kell kezelni a fegyelmet, klns tekintettel a „nyltisztasgra”. Csak teljesen ksz, rett vizslt vigynk nylvadszatra! Csak parancsra mehet a sebzett vad utn is!
Nagyvad vadszat
A magyar vizsla mindenes vadszkutya lvn itt is segt trsa a vadsznak. – Les vadszaton kvetelmny a fegyelmezett, kitart helyben marads. Lehet a vizsla a vadsz mellett a magaslesen, vagy a les alatt. Feladata az esetleges rlvsi hely megkeresse, avagy sebzs esetn az utn keress. – Cserkelskor a vizsltl megkvetelhet, hogy kvesse mindenben gazdjt. Ilyenkor nem ll mdjban a vadsznak a parancsok osztogatsa, teht a vizsla a mozdulatokbl kvetkezteti ki, mit is kell csinlnia. E vadszati mdnl az eredmnyessg rdekben csak j szllel lehet haladni, gy a vizsla jval elbb rzi s jelzi a vadat, mint ahogy azt a vadsz megltja. A cserkelsnl csak kiegyenslyozott, j kapcsolattart s fegyelmezett vizslval vadszhatunk. – Utn keress: Brmilyen nagyvad faj esetn alkalmazhatjuk a vizslt sebzett vad utn keressre. Kvetelmny, hogy a vizsla a hideg csapn tudja kvetni a nyomot. A vizsla feladata – ha nem vezetken, hanem hajszra kldve dolgozik – hogy jelezze a vad megtallst s annak llapott. Ha mg l, csaholva „lltani” kell. A vad kimlsa esetn csaholssal jeleznie kell, vagy gazdjhoz visszamenve, t a vadhoz kell vezetnie. – Barkcsols fogattal, sznnal vagy gpkocsival trtnhet. A vizslnak csak az esetleges sebzskor van feladata.
– Ragadoz madr s vizsla kzs vadszata. Feladata, hogy a solymsz eltt keresse le a terlete, a vadat llja kitartan. Adott jelre a kutya keltse fel a rejtz vadat. Ez utn mr a solymsz s madara dolga a vad elejtse. A vad felkeltst kveten a kutynak a gazdt lb mellett kell kvetnie. – A magyar vizsla ajnlsa a vadszoknak. A lertakbl kitûnik, hogy a mindenes vizsla jelszt nem alaptalanul adtk e fajtnak. A munkban nyjtott teljestmnye mell prosul a hihetetlen sok j tulajdonsgot rejt, kellemes termszet. Igen jl kezelhet, tanulkony, tanulni akar, embercentrikus, dolgozni akar, kellemes „csaldtag” s mg sorolhatnm a dicsr jelzket. Rossz, vagy elmarasztal tulajdonsg a fajta egyedeinek dnt tbbsgre nem jellemz. Ami mgis kedveztlen, az nem a kutyn mlik, hanem az emberen, a „divatdikttor szaportkon”. A kllemi divat irnyzatok a hasznlhatsg romlst idzik el. Munkra hasznlt kutyknl fontos a feno- s genotpus egyenslya. Ezzel megrizhetjk eredetisgben a magyar vizsla rtkeit. |